Kryminał / Sensacja/ Literatura współczesna/ Recenzje

Kopia doskonała Małgorzata Rogala 5/5 (1)

Kopia doskonała Małgorzata Rogala recenzja

Kopia doskonała Małgorzata Rogala

 

Kopia doskonała Małgorzata Rogala recenzja


Autor:
 Małgorzata Rogala

Tytuł: “Kopia doskonała”

Seria: Celina Stefańska (tom 1)

Wydawnictwo:  Czwarta Strona

Data wydania: 23.05.2018

Stron: 352

 

 

 

Nie masz prawa mówić, że nie dasz rady, jeśli nie spróbowałaś.

 

Opis książki

 

Dominika otrzymuje zlecenie wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania jednego z obrazów. Po skończonej pracy obraz znika, a kopistka nie wraca do Polski. Gdy jej babcia otrzymuje zdjęcie wnuczki na tle słynnego lyońskiego muralu, jest przekonana, że to zakamuflowana wiadomość. Prosi o pomoc Celinę – początkującą prywatną detektyw.

Celina wie, że decydując się na pomoc, będzie zmuszona do walki ze swoimi fobiami i pokonania traumy, której doznała dwa lata wcześniej. Mimo to podąża śladami kopistki. Ciągle jednak ktoś jest o krok przed nią. Żeby tego było mało, śladem Celiny podąża pewien tajemniczy mężczyzna…

Śledcza, jakiej nie znajdziecie na kartach innych kryminałów!

 

Moja recenzja

 

 

Kopia doskonała Małgorzata Rogala recenzjaMałgorzata Rogala, swoja serią z Agatą Górską i Sławku Tomczyku zdobyła nie tylko moje kryminalne serce, ale również tysiąca Polaków. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie, interesująca, pełna niedopowiedzeń  intryga, to znak rozpoznawczy, który wyróżnia jej książki, z tłumu polskiej literatury kryminalnej.

Czy najnowsza powieść „Kopia doskonała”, rozpoczynająca nową serię z Celiną Stefańską, sprosta moim oczekiwaniom? Czy autorka przeskoczy i tak już bardzo wysoko powieszoną poprzeczkę? Czy jest w stanie zaskoczyć mnie czymś nowym i świeżym? Oj, taaak!

Umówmy się, że „Kopia doskonała”, rozpoczyna nowy cykl, więc na marne szukać tu Agaty i Sławka. Jest za to Celina, która swoją nieporadnością i nieogarnięciem doprowadza czytelnika na skraj załamania. Są momenty, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Zagadka kryminalna, nie jest jakoś nad wyraz skomplikowana, a Celina, no cóż, po prostu się do tego nie nadaje. Jak się okazuję, bycie córką dziennikarki śledczej i detektywa nie wróży rychłego sukcesu w branży.

Sama fabuła książki bardzo wciągająca. Wielorakość wątków, ciekawe postacie i piętrzące się znaki zapytania jak potoczy się akcja książki, to zdecydowanie wielki plus tej powieści. Małgorzata Rogala udowodniła, że mieszając gatunki takie jak sensacja, kryminał, obyczaj czy romans jest w stanie wyznaczać nowe trendy w literaturze, nie tracąc przy tym statusu królowej polskiego kryminału.

Dwutorowa akcja i narracja zastosowana przez autorkę zadziałała jak podtlenek azotu, nadając tym samym tempa powieści. Niemniej nie myślcie sobie, że księża jest tak doskonalą jak kopia obrazu namalowana przez Dominikę, jedną z bohaterek powieści. Ma swoje wady to fakt. Początkowo autorka zachwyciła mnie wstawkami z piosenek. Pomyślałam sobie, super, mam tu powtórkę z Kinga, który każdy rozdział rozpoczyna cytatem ze znanego utworu. Niestety im dalej w las tym czułam się bardziej osaczona francuską piosenkę, której tekstu nie rozumiałam. Je suis désolé, mais je ne parle pas français. Ce serait plus facile si les paroles étaient traduites en polonais.

 

 

 

 

Moja ocena 7/10

 

Książkę możesz kupić tutaj

 

 

Zostaw swoją ocenę

Zainteresują Cię również

Brak Komentarzy

Skomentuj